Haber / Makale Detayı

Konut kredisinde erken ödeme hakkında bilmeniz gerekenler!

Bankaların ev sahibi olmak isteyenlere verdiği konut finansmanının erken ödenmesi durumunda yapılması gerekenleri sizler için araştırdık. Ev sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu konut kredisi, tüm bankalarda farklı koşullarda kefilli ya da kefilsiz olarak veriliyor. Tüketicilere tahsis edilen bu kredi şeklinde belirli bir vade ile ödeme planı belirleniyor ve bankalar tarafından düzenli ödeme şartı koyuluyor. Ev kredisi çekildikten belli bir süre sonra borcunu peşin kapatmak isteyenler kredi çektikleri bankalara başvuruda bulunarak bunu gerçekleştirebiliyorlar. Peki konut kredinizi erken ödemeniz durumunda dikkat etmeniz gerekenler neler? Konut kredisinde erken ödeme hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Konut kredinizi erken kapatmak istediğinizde karşınıza bankanızın bir takım yaptırımları çıkar. Erken kapatma ücretinin başta geldiği bu yaptırımlar karşısında yasal yükümlülüklerinizi de eksiksiz yerine getirmeniz gerekir. Kapatma ücretleri eğer kredinizin kalan vadesi 36 ayı aşmıyor ise kredi tutarının yüzde 1'i, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2'si olarak sınırlandırılır. Cezai ücretinizi konut kredinizin faiz oranı sabit ise yaparsınız. Eğer değişken oranlı faiz ile konut finansmanı aldıysanız erken ödeme cezasından muaf olursunuz. Kredinizi tahsis ettiğiniz banka peşin ödeme yapmanız durumunda size faiz üzerinden indirim yapmak zorundadır. Bu sayede toplam ödeyeceğiniz miktarda bir azalma meydana gelir. Ancak yine de erken ödeme cezasından muaf olamazsınız.
sahibim.net'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından sahibim.net hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.